بقعه اشموئیل پیغمبر مربوط به سدهٔ ۸ و ۱۰ ه‍.ق است و در شهرستان ساوه، بخش مرکزی، روستای پیغمبریه، اشموئیل واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۴ مهر ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۱۸۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

زيارتگاه اشموئيل نبي(ع) از بناهاي تاريخي شهرستان ساوه است كه ديرينه بناي آن به دوران قبل از صفويه باز مي‌گردد و مقام معظم رهبري اين مقبره را نشاني از اعتقاد به ارزش‌هاي آسماني و تدين در اين منطقه برشمرده اند.
اشموئيل نبي(ع) از پيامبران بزرگ بني‌اسرائيل بوده كه زيارتگاه آن در اوايل قرن هشتم هجري قمري در ساوه ساخته شده و بيش از ۲ هزار ۸۰۰ سال قدمت دارد.
اساس معماري زيارتگاه اشموئيل پيغمبر(ع) از چهار رشته راه‌پله، ۲ ايوان، فضاي آرامگاه و گنبد يك پوش تشكيل شده و سيماي ضلع شمال آن بنا، داراي يك ايوان قديمي است كه از آن مي‌توان به طور مستقيم به داخل فضاي آرامگاه وارد شد كه از طرف چپ و راست ايوان مذكور نيز يك رشته راه پله به طرف بام وجود دارد.
درجنوب اين زيارتگاه يك ايوان و در طرفين آن يك طاق نما وجود دارد كه از درون هريك از اين طاق نماها يك راه پله ساخته شده، اما ارتباطي با بام پيدا نمي‌كنند، اين راه‌ پله‌ها به مناظر طرف جنوب غرب و جنوب شرق چشم‌انداز دارند.
بناي اصلي زيارتگاه به دوران قبل از صفويه بازمي‌گردد و در داخل ايوان جنوبي نيز سنگ نوشته‌اي از دوره قاجاريه بر ديوار آن نصب شده كه برحضور ناصرالدين شاه قاجار و زيارت او از اين مكان مقدس دليل دارد و انتهاي اين سنگ نوشته، ماه و تاريخ دهم ربيع الثاني سنه ۱۲۶۹ نيز حك شده است.
فضاي زيارتگاه اشموئيل پيغمبر(ع) مستطيل شكل است و زيرقوس و طاق‌هاي باربر آن، كلاف‌هاي چوبي درجهت‌هاي مختلف با هدف استحكام بخشي بنا به كار رفته و پيل گوش‌هاي مناسب در رأس جرزها اجراء شده كه با اين روش گنبد يك پوش نيز بر روي آنها استوارشده است.